Historie města Maribor

Úplně první písemná zmínka o Mariboru pochází už z roku 1204. Pojmenování vycházelo z názvu hradu Marchburch. V době, kdy Rudolf Habsburský zvítězil nad Přemyslem Otakarem II, nastal prudký rozvoj města a pod kontrolou habsburské monarchie město zůstalo až do roku 1918.

Před první světovou válkou bylo obyvatelstvo města tvořeno z osmdesáti procent rakouskými Němci a zbylá procenta tvořili Slovinci. Převážná většina dění ve městě byla pod rakousko-německou kontrolou, okolí města však bylo osídleno Slovinci.

Po první světové válce byl Maribor nárokován státem Chorvatů a Srbů, Německým Rakouskem a Slovinskem. Jelikož bylo město v rukou ozbrojených slovinských složek a okolní území bylo především slovinské, bylo město uznáno za součást Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

V roce 1941, v době druhé světové války, vstoupily německá vojska do města a začaly s vysídlováním Slovinců. Tamní významní Slovinci byli pozatýkaní a drženi jako rukojmí ve věznicích.

Po skončení války bylo německé obyvatelstvo odsunuto a Maribor naopak ze své příhraniční polohy těžil – stal se totiž hlavním tranzitním a kulturním centrem v oblasti a největším průmyslovým městem v celé Jugoslávii.

Stara trta – stará réva

Před časem při renovaci mariborského přístavu Lent byl objeven starý keřík vinné révy. Později bylo zjištěno, že jde o vinnou révu starou zhruba 300 – 400 let. Jde tak o nejstarší vinnou révu, která stále rodí, a proto je také právoplatně zapsána v Guinessově knize rekordů. Slavnostní sklizeň těchto vzácných bobulek se koná koncem měsíce října. Víno tohoto původu si však koupíte jen stěží, mohli byste jej dostat jedině jako významný návštěvník města Mariboru.

Pokud se do Mariboru vydáte, nemusíte ale litovat, že staleté víno nemůžete ochutnat. Kromě staleté vinné révy je Maribor známý svými rozsáhlými podzemními vinnými sklepy, přístupnými pro návštěvníky města a milovníky vína. Maribor je vinařskou Meccou Slovinska.

Galerie, muzea a jiné památky

V Mariboru se nachází galerie, muzea, historické památky i druhá největší univerzita ve Slovinsku. Mezi nejvýznamnější památky patří gotická katedrála z 12. století, zámek a renesanční radnice z 15. století. V létě jsou velkým lákadlem zelené vrchy Pohorje, které umožňují rekreaci, relaxaci, zábavu a objevování. Zkusit si také můžete jízdu na tradičním voru.Levné letenky do Mariboru

Musí vyplnit obě destinace
Vyplňte datum odletu
Vyplňte datum odletu a návratu

V krátkosti o Mariboru

Země: Slovinsko, oblast Štýrsko
Rozloha: 148 km²
Počet obyvatel: 120 000
Oficiální stránky: maribor.si
Význam: Město Maribor je velice důležitou dopravní křižovatkou zejména pro Čechy, kteří se v létě vydávají na dovolenou do Chorvatska. V budoucnu se očekává, že v Mariboru (a celém Slovinsku) bude turismus vzkvétat.

Doporučujeme

Dovolenou v Mariboru můžete financovat přes cofidis půjčky.

Fotografie Mariboru

Několik fotografií Mariboru. Doufejme, že vám pomohou při rozhodování o návštěvě města.